Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Čekají nás teplejší dny. Zítra nás sice přejde slabá studená fronta od severozápadu, za ní se bude přes střední Evropu přesouvat tlaková výše k východu a po její zadní straně k nám v neděli začne proudit teplý vzduch od jihu. Po slunečném čtvrtku přinese fronta zítra velkou oblačnost a místy přeháňky, na horách budou sněhové. V sobotu bude oblaků během dne postupně ubývat a neděle bude velmi slunečná. Teploty budou šplhat na 8 až 13 °C, v neděli bude asi 3 °C tepleji. A noci už budou jen se slabým mrazem nebo úplně bez mrazů. A příští týden čekejme už i dvacítky 🙂 ...

🔷❄️Dnešní ráno je rekordní, není to apríl... V předchozích dnech k nám zatekl studený vzduch, během noci na dnešek se postupně vyjasnilo, uklidnil se vítr a na některých místech leží sněhová pokrývka – to všechno jsou faktory, které nám přinesly extrémně nízké teploty. 🔷V současné době (6. hod SELČ) byl rekord zaznamenán na více než třetině stanic, které měří 30 a více let, z toho bylo 14 stanic s nejnižší zaznamenanou teplotou za celý měsíc duben. V Krkonoších už teploty klesly pod -20 °C, Šumava hlásí -17 °C, v nížinách se teploty pohybují většinou mezi -5 a -9 °C.
👁‍🗨🌡Teploty stále ještě klesají, nejnižší budou až po východu Slunce – o konečných hodnotách rekordů Vás budeme informovat.
...

Ozonu nad severním pólem je anomálně málo!

V minulých týdnech jsme již několikrát upozorňovali, že v severní polární stratosféře se děje něco zvláštního. Zimní cirkulace byla letos (a do velké míry stále je) velmi stabilní a silná (viz níže graf rozsahu polárního víru). To vedlo ke vzniku abnormálně rozsáhlých oblastí velmi nízkých teplot (graf rozsahu oblastí pod -78 st. C). Takto nízké teploty umožňují vznik polární stratosférické oblačnosti (PSC, také perleťová oblaka, viz en.wikipedia.org/wiki/Polar_stratospheric_cloud). A právě na oblačných elementech PSC probíhají heterogenní chemické reakce, které produkují více reaktivní formy halogenových (hlavně chlorových) sloučenin. Ty pak vstupují do katalytických reakcích vedoucí k destrukci O3. Výsledkem je rozsáhlá oblast anomálně nízkých hodnot celkového ozonu. Srovnání s minulými lety ukazuje, že množství O3 je dokonce na nejnižších hodnotách za posledních deset let (viz níže grafy celkového ozonu a minimálních hodnot).
...

Comment on Facebook

Mozna se hloupe zeptam.. mozna spis jako obycejny clovek 😅 chlad, stabilita vse u severniho polu... znamena to moznost narustu chladu, ledu, srazek? Casto vas pozoruju a jako lajk jsem z obrazku nadseny i kdyz nevim zda to je uplne spravne.

View more comments

Do Česka opět proudí studený vzduch od severu. Jeho příliv bude v dalších dnech zvolna slábnout. V pátek sice přejde od severozápadu ještě další studená fronta, následně se ale do střední Evropy rozšíří tlaková výše a po její zadní straně k nám v neděli začne proudit teplejší vzduch. Dnes a zítra bude velmi chladno, s maximy do 6 °C, zítra se místy dočkáme i sněhových přeháněk. Noc na středu bude nejmrazivější nocí tohoto týdne (minima až -10 °C). Ve druhé polovině týdne už bude tepleji. A nejteplejším dnem týdne bude neděle s maximy mezi 12 a 16 °C. ...

Po studené první polovině týdne se otepluje - dnes už maxima často přesáhnou 10 °C, zítra a v sobotu je čekejme mezi 12 a 17 °C, k tomu bude převážně polojasno až oblačno. Jenže tím teplé počasí končí - v neděli nás přejde zvlněná studená fronta, za kterou do Česka pronikne opět studený vzduch od severu až severovýchodu - srážky tak už během neděle budou přecházet od středních poloh postupně do sněhových a v noci na pondělí už zase bude mrznout. ...

Comment on Facebook

Čierna diera v NAO koridore, kde bolo to blokovanie v zime,keď ho bolo treba?

View more comments

Teplota v hladině 850 hPa (cca 1,5 km výšky) dnes nad Prahou dosáhla -12 °C! Jde o nejnižší teplotu od zimy 2018/2019! S ohledem na pokročilou roční dobu budou ale denní maxima mimo hory nad nulou. ...

Teplota v hladině 850 hPa (cca 1,5 km výšky) dnes nad Prahou dosáhla -12 °C! Jde o nejnižší teplotu od zimy 2018/2019! S ohledem na pokročilou roční dobu budou ale denní maxima mimo hory nad nulou.

Comment on Facebook

Minimální teplota na šumavské Jezerní slati (Kvilda, Perla) dnes podle ČHMÚ klesla na -22,1 °C - jde o nejnižší teplotu celé chladné sezóny 2019/2020!

já teď přemýšlím, proč to Davida štve a všem ostatním se to líbí. :-))

Juchuuu vice koron kde se neumira a prazdnin pro nasi planetku. Jde videt jak moc ji to prospiva 🥕🥒🥦

View more comments

Začátek nového týdne je ve znamení přílivu studeného vzduchu od severovýchodu kolem tlakové výše nad Pobaltím.
Do středy nás tak čeká počasí převážně s malou nebo dokonce žádnou oblačností, noci budou mrazivé na celém území, denní maxima budou mezi 1 a 6 °C. V polovině týdne se proudění změní na východní až jihovýchodní a do Česka se tak dostane podstatně teplejší vzduch - maxima ve čtvrtek už ojediněle přesáhnou 10 °C, v dalších dnech je čekejme mezi 10 a 15 °C. O víkendu k nám od západu postoupí brázda nízkého tlaku vzduchu, v jejímž týlu k v neděli pravděpodobně pronikne chladnější vzduch.
...

Comment on Facebook

Takú výšku snehovej pokrývky ako dnes ráno som nemal počas celej zimy,lokalita Rožňava

View more comments

Zítra začíná astronomické jaro, ale počasí se zachová přesně obráceně a připomene ještě uplynulou zimu.
V noci na sobotu nás od severu bude přecházet zvlněná studená fronta, za ní se dostame pod vliv tlakové výše nad severní Evropou se sílícím přílivem studeného vzduchu od severovýchodu. Zatímco zítřejší maxima na jihu ještě můžou vyšplhat ke 20 °C, v noci na neděli bude mrznout a přes den čekejme maxima do 5 °C. Navíc bude hlavně v sobotu foukat čerstvý severovýchodní vítr, který pocitovu teplout dál sníží. V průběhu příštího pracovního týdne by se pak mělo zvolna oteplovat.
...

Minulý rok se objevila zdánlivě převratná studie naznačující, že za aktuálně pozorovanými změnami klimatu stojí změny sluneční aktivity. Konkrétně šlo změnu polohy slunce díky gravitačnímu působení dalších planet a vliv na globální teploty. Článek navíc vyšel v prestižním časopisu Nature. Studie ovšem od začátku vyvolávala silné reakce, z nichž část poukazovala na chyby v metodologii. To se nakonec opravdu prokázalo a článek byl stažen. Více na www.nature.com/articles/s41598-020-61020-3 anebo zde www.sciencealert.com/a-paper-that-blames-the-sun-for-climate-change-has-been-retracted, originální článek zde www.nature.com/articles/s41598-019-45584-3.

A co si z toho vzít? 1) I studie v prestižním vědeckém časopise může být chybná a je dobré se orientovat také dle navazujícího výzkumu, který výsledky potvrdí anebo vyvrátí. 2) Vědecký výzkum a odborná komunita má dobré kontrolní mechanismy, díky nimž se na podobné chyby nakonec přijde.
...

Minulý rok se objevila zdánlivě převratná studie naznačující, že za aktuálně pozorovanými změnami klimatu stojí změny sluneční aktivity. Konkrétně šlo změnu polohy slunce díky gravitačnímu působení dalších planet a vliv na globální teploty. Článek navíc vyšel v prestižním časopisu Nature. Studie ovšem od začátku vyvolávala silné reakce, z nichž část poukazovala na chyby v metodologii. To se nakonec opravdu prokázalo a článek byl stažen. Více na https://www.nature.com/articles/s41598-020-61020-3 anebo zde https://www.sciencealert.com/a-paper-that-blames-the-sun-for-climate-change-has-been-retracted, originální článek zde https://www.nature.com/articles/s41598-019-45584-3. 

A co si z toho vzít? 1) I studie v prestižním vědeckém časopise může být chybná a je dobré se orientovat také dle navazujícího výzkumu, který výsledky potvrdí anebo vyvrátí. 2) Vědecký výzkum a odborná komunita má dobré kontrolní mechanismy, díky nimž se na podobné chyby nakonec přijde.

Čekají nás teplé pracovní dny, na víkend se ochladí. Do Česka bude proudit teplý vzduch od jihu až jihozápadu - jeho příliv částečně naruší zítřejší přechod slabé studené fronty od severozápadu. Maxima tak čekejme většinou mezi 12 a 18 °C. Konec teplému proudění ale učiní až zvlněná studená fronta, která dorazí v pátek od severozápadu a bude počasí u nás ovlivňovat částečně i o víkendu. Za ní se výrazně ochladí, i když modely se poměrně liší v předpovědi toho, kam bude směřovat hlavní příliv studeného vzduchu. Je ale pravděpodobné, že se během víkendu postupně i v nížinách alespoň přechodně dočkáme sněžení a maxima v neděli často zůstanou jen pod 5 °C. ...

Světová meteorologická organizace (WMO) vydala zprávu o stavu globálního klimatu a vývoji v roce 2019.

Více zde:
public.wmo.int/en/media/press-release/multi-agency-report-highlights-increasing-signs-and-impacts...WMO releases the Multi-agency report on the State of the Global Climate in 2019 at a press conference at UNHQ with UN Chief Antonio Guterres and WMO Secretary-General Petteri Taalas.

It gives details on climate change indicators, extreme weather, impacts on health, migration and displacement, food security and land and marine ecosystems.

Follow it LIVE at 1230 New York time (1630 GMT)
webtv.un.org
...

Světová meteorologická organizace (WMO) vydala zprávu o stavu globálního klimatu a vývoji v roce 2019.

Více zde:
https://public.wmo.int/en/media/press-release/multi-agency-report-highlights-increasing-signs-and-impacts-of-climate-change?fbclid=IwAR2A-4w9rCpfSVOAFnufxfaQRSqTHGJwMs_IWgtRUh5UtqiwqeC-wENCkyQ

Čtvrtek přináší větrné, ale taky mimořádně teplé počasí - odpoledne a večer nás však od severozápadu začne přecházet studená fronta, za kterou se bude výrazně ochlazovat. V chladném vzduchu se pak o víkendu do střední Evropy rozšíří tlaková výše. Zítřejší maxima už jen ojediněle přesáhnou 10 °C, navíc bude poměrně větrno. Nejchladnějším dnem pak bude sobota, kdy se maxima udrží pod 10 °C. V noci na neděli teploty v tlakové výši při slabém větru či bezvětří a jasném nebi klesnou pod 0 °C, ojediněle až pod -5 °C. Neděle samotná bude slunečná a odpolední teploty dosáhnout ojediněle nad 10 °C. ...

Velmi poučný článek o vlivu všeobecné cirkulace atmosféry na průběh letošní nadprůměrně teplé zimy nad střední Evropou. Konkrétně se jedná o analýzu kolegů z ČHMU o významu Severoatlantické oscilace (NAO - North Atlantic Oscillation). NAO jedna ze základních oscilací v klimatickém systému vedle ENSO (El-Nino jižní oscilace) a AO (arktická oscilace) a představuje cyklické zvýšení rozdílu tlaku mezi azorskou výší a islandskou níží.

"Atmosférická cirkulace během zimy obvykle vykazuje silný tlakový gradient mezi islandskou cyklonou a azorskou anticyklonou. Kolísání intenzity těchto útvarů je kvantifikováno pomocí indexu severoatlantické oscilace (NAO index). Při kladné fázi oba útvary zintenzivní, což vede k nárůstu horizontálního tlakového gradientu mezi nimi a tím k zesílení zonální cirkulace nad severním Atlantikem (západní proudění v mírných zeměpisných šířkách na severní polokouli). Naopak při jeho záporné fázi dochází k zeslabení tohoto uspořádání."

Více info:
www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1583671789
...

Velmi poučný článek o vlivu všeobecné cirkulace atmosféry na průběh letošní nadprůměrně teplé zimy nad střední Evropou. Konkrétně se jedná o analýzu kolegů z ČHMU o významu Severoatlantické oscilace (NAO - North Atlantic Oscillation). NAO jedna ze základních oscilací v klimatickém systému vedle ENSO (El-Nino jižní oscilace) a AO (arktická oscilace) a představuje cyklické zvýšení rozdílu tlaku mezi azorskou výší a islandskou níží.

Atmosférická cirkulace během zimy obvykle vykazuje silný tlakový gradient mezi islandskou cyklonou a azorskou anticyklonou. Kolísání intenzity těchto útvarů je kvantifikováno pomocí indexu severoatlantické oscilace (NAO index). Při kladné fázi oba útvary zintenzivní, což vede k nárůstu horizontálního tlakového gradientu mezi nimi a tím k zesílení zonální cirkulace nad severním Atlantikem (západní proudění v mírných zeměpisných šířkách na severní polokouli). Naopak při jeho záporné fázi dochází k zeslabení tohoto uspořádání.

Více info:
http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1583671789

Proměnlivé jarní počasí bude pokračovat i v tomto týdnu. Po dnešní okluzní frontě dorazí zítra odpoledne a večer od západu teplá fronta, za kterou se přechodně, ale citelně oteplí - na jižní Moravě ve čtvrtek maxima vyšplhají až 19 °C (možná letos poprvé ke 20 °C?). V noci na pátek nás přejde od severozápadu studená fronta, za kterou se opět ochladí - sobotní maxima zůstanou pod 10 °C a od vyšších poloh čekejme sněhové přeháňky. Během víkendu počasí u nás ovlivní oblast vyššího tlaku, která se postará o ubývání oblačnosti a celkem slunečnou neděli s maximy kolem 9-10 °C. Nejvíc srážek přinesou úterý a středa do horských oblastí, kde sněžení přejde v úterý postupně do deště. ...

Dnes odpoledne a večer nás od západu začne ovlivňovat okludující frontální systém, který během zítřka přejde dál k východu. Počítejme proto odpoledne od západu s přibýváním oblačnosti, k večeru se v západní polovině Čech přidá taky déšť, na horách bude sněžit. Během noci se srážky rozšíří k východu a zítra budou pokračovat hlavně ve východní polovině Česka, kde může přechodně už od 500 metrů sněžit.Tepleji bude zítra v Čechách (až 10 °C) než na Moravě a ve Slezsku (kolem 5-6 °C). Za frontálním systémem k nám pronikne chladnější a vlhký vzduch, ve kterém se ještě v sobotu budou vyskytovat místy přeháňky, od cca 500 metrů sněhové, ale postupně se o víkendu prosadí hřeben vyššího tlaku vzduchu a srážek i oblaků bude ubývat. V neděli čekejme zprvu zmenšenou oblačnost, později jí bude od západu přibývat, ale obejdeme se beze srážek. Maxima v sobotu kolem 6 °C, v neděli asi o jeden až dva stupně tepleji. ...

Počasí, stav vegetace, půdní vláha - to jsou témata, kterými se zabývají pravidelné Biometeorologické zprávy na YouTube kanálu Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejnovější vydání z 3. března můžete najít v tomto videu:

www.youtube.com/watch?v=5IB27Zz7hKU
...

Video image

Comment on Facebook

‼️ Silný polární vír – minimum ozonu za poslední dekádu‼️ (a taky silné bouře v troposféře)

Severní polární vír ve stratosféře je letos velmi stabilní (např. bit.ly/2TgMlay). To, jak je vír silný a symetrický, je spojeno s indexem arktické oscilace a ten byl letos dokonce nejvyšší za celou dobu pozorování od 50. let minulého století (viz přehled bit.ly/2TwGbST a zpráva o rekordu bit.ly/2VGSVcm). Co to znamená pro troposféru a jak to může souviset s aktuálním počasím a silnými bouřemi nedávno popisoval náš kolega dr. Žák (bit.ly/2IaC6yt). Tento post ale míří na podmínky ve stratosféře a to, jak to souvisí s úbytkem ozonu.

Úbytek ozonu v polární stratosféře je silně spojen s tím, jak nízké teploty tam panují v době, kdy se do oblasti vrací slunce a dopadající záření iniciuje cyklus fotochemických reakcí na jejichž konci je destrukce O3. Polární vír nad Antarktidou je téměř vždy stabilní ještě během jara a tím se vytváří podmínky pro vznik ozonové díry. Na severu se ale vír rozpadá mnohem dříve a navíc jsou zde teploty vyšší než na jihu. Letos ale pozorujeme poněkud anomální situaci. Vír je velmi stabilní a rozsáhlý (bit.ly/2uNdEzY), oblast nízkých teplot je abnormálně rozsáhlá (poslední dny dokonce více než za poslední dekádu, viz bit.ly/2wr67HK). Co to ve výsledku znamená pro množství ozonu se můžete přesvědčit zde ozonewatch.gsfc.nasa.gov/NH.html a především na přiloženém grafu, kde vidíte, že aktuální množství ozonu je na minimu za posledních deset let. Ostatně jasný pokles ozonu je vidět i na druhém obrázku, kde je vidíte množství O3 ze satelitního snímání z 29. 2. (oba obrázky převzaty z ozonewatch.gsfc.nasa.gov/).
...

‼️ Silný polární vír – minimum ozonu za poslední dekádu‼️ (a taky silné bouře v troposféře)

Severní polární vír ve stratosféře je letos velmi stabilní (např. http://bit.ly/2TgMlay). To, jak je vír silný a symetrický, je spojeno s indexem arktické oscilace a ten byl letos dokonce nejvyšší za celou dobu pozorování od 50. let minulého století (viz přehled http://bit.ly/2TwGbST a zpráva o rekordu http://bit.ly/2VGSVcm). Co to znamená pro troposféru a jak to může souviset s aktuálním počasím a silnými bouřemi nedávno popisoval náš kolega dr. Žák (http://bit.ly/2IaC6yt). Tento post ale míří na podmínky ve stratosféře a to, jak to souvisí s úbytkem ozonu. 

Úbytek ozonu v polární stratosféře je silně spojen s tím, jak nízké teploty tam panují v době, kdy se do oblasti vrací slunce a dopadající záření iniciuje cyklus fotochemických reakcí na jejichž konci je destrukce O3. Polární vír nad Antarktidou je téměř vždy stabilní ještě během jara a tím se vytváří podmínky pro vznik ozonové díry. Na severu se ale vír rozpadá mnohem dříve a navíc jsou zde teploty vyšší než na jihu. Letos ale pozorujeme poněkud anomální situaci. Vír je velmi stabilní a rozsáhlý (http://bit.ly/2uNdEzY), oblast nízkých teplot je abnormálně rozsáhlá (poslední dny dokonce více než za poslední dekádu, viz http://bit.ly/2wr67HK). Co to ve výsledku znamená pro množství ozonu se můžete přesvědčit zde https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/NH.html a především na přiloženém grafu, kde vidíte, že aktuální množství ozonu je na minimu za posledních deset let. Ostatně jasný pokles ozonu je vidět i na druhém obrázku, kde je vidíte množství O3 ze satelitního snímání z 29. 2. (oba obrázky převzaty z https://ozonewatch.gsfc.nasa.gov/).Image attachment

Comment on Facebook

Osobne som dúfal,že polárný vír nebude dominovať takto celú zimu. QBO je v hornej hladine tropickej stratosféry už dlhšie vo východnej fáze,ktorá je priaznivá na prenos ozónu(Brewer Dobsonová cirkulácia) z tropickej do arktickej stratosféry. Avšak horná hladina polárnej stratosféry v boreálnej zime má stále chladnejší trend. Pozorujeme podobný jav ako na Venuši,ale v oveľa menšej magnitúde. Antropogénne oteplenie zemského povrchu sa kompenzuje v horných hladinách atmosféry - stratosfére,mezosfére a ionosfére. Zrejme si budeme musieť zvykať na takéto zonálne zimy s častejšími veternými udalosťami. Blokovanie sa zrejme nastolí iba v mimoriadne priaznivých konšteláciách viacerých atmosferických spätných väzieb v rovnakom čase. Pozitívna fáza dipólu Indického oceánu tiež napomohla tejto zonalite.

Grafy ukazují nejnižší hodnoty za posledních deset let. Nicméně se pořád jedná o množství O3 kolem 300 DU, přičemž na jihu během výskytu ozonové díry se pozorují množství klesající ke 100 DU. Současnému vývoji by měla být určitě věnována pozornost, nelze to ale zaměňovat za ozonovou díru, která je spojena s velmi jinými charakteristikami.

Anomálne chladná polárna stratosféra spôsobuje formovanie stratosferických oblakov pri ktorých prítomnosti je deštrukcia ozónu ešte efektívnejšia = Ozone absorbs solar UV radiation, which heats the surrounding air in the stratosphere. Loss of ozone means that less UV light gets absorbed, resulting in cooling of the stratosphere. Cooling of the stratosphere results in the formation of more polar stratospheric clouds, which require very cold temperatures to form. The presence of these clouds allows even more ozone destruction to occur, since the reactions responsible for ozone destruction occur much faster in clouds than in dry air.

Skoro to vypadá, jakoby planeta měla vlastní (tedy opět zcela přirozené) modely termoregulace, chtete-li reakce na přirozenou změnu klimatu. Každým dnem Nám příroda (planeta) ukazuje, kdo tady vlastně šéfuje klimatu. Řešení? Zakážeme brčka, nakoupíme baterky...hurá.

Takže to vypadá, že se prohodily póly.. ☝😎 Tzv. "přepólování"?

View more comments

První jarní dny budou v Česku ve znamení převážně velké oblačnosti a občasných srážek. Během zítřka nás od jihozápadu bude přecházet tlaková níže, která přinese na většinu území déšť, sněžit bude od 1000 m, později od západu od 600 m. V polovině pracovního týdne se k nám přechodně rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu. Ve druhé polovině týdne se nad střední Evropou bude udržovat rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu, přičemž do Česka začne od severozápadu proudit chladný vzduch. Hranice sněžení tak bude klesat postupně zhruba na 400 metrů, v nočních a ranních hodinách může sněžit i v nížinách. Od vyšších poloh může ve druhé polovině týdne napadnout 10 až 30 cm sněhu, i když na přesnější lokalizaci množství a skupenství srážek je zatím ještě brzy. Jinými slovy, tento týden bude počasí "svádět boj" mezi jarem a zimou 🙂 ...

Chcete se zapojit do klimatického výzkumu, jehož výsledky stojí úplně na začátku diskuze okolo klimatických změn? ✔️
Jste amatérští meteorologové, zajímá vás vše kolem počasí? ✔️✔️
Chcete se naučit simulovat proudění, zajímá vás turbulence anebo kvalita ovzduší? ✔️✔️✔️

➡️➡️ Pojďte k nám studovat! ⬅️⬅️

Jasně, fyzika nezajímá každého a studium na MFF UK dokáže být někdy i náročné. Nicméně, pokud vás zajímá klima, meteorologie anebo obecně výzkum atmosféry a zároveň se rozhodujete o studiu na VŠ, neváhejte si dát přihlášku právě k nám!

youtu.be/udRbPeZu0SE
...

Video image

Comment on Facebook

Zítra 30. 2. je mezinárodní den omylů v kalendáři, tak to hezky oslavme 🙂 ...

Comment on Facebook

Slyšel jsem, že jednou došlo 30. února k prvnímu outu v dějinách kalendářství. Ale možná jsou to jen drby.

V roce 1929 byl v Sovětském svazu zaveden sovětský kalendář, kde všechny měsíce měly 30 dnů a zbytek do 365 byl doplněn svátky u daných měsíců. Takže opravdu se někdo mohl narodit 30. února 🙂

Najkrajsi den v roku

View more comments

Load more