Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 11 hours ago

Jsou před námi dva velmi teplé dny - poprvé v tomto roce dnes maxima ojediněle překročí tropickou 30 °C a to hlavně v Čechách. Zítra bude takových míst víc, protože příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu bude vrcholit a to před zvlněnou studenou frontou, která nás přejde v noci na středu. Už zítra odpoledne se ale před ní můžou vytvářet přeháňky a bouřky a ojediněle půjde o bouřky silné. Ještě ve středu se hlavně na jihu a jihovýchodě bude zvlněná studená fronta částečně projevovat zvětšenou oblačností, případně i přeháňkami a bouřkami. Pak se nad střední Evropou vytvoří poměrně málo výrazná tlaková výše, která navíc koncem týdne zeslábne. A pravděpodobně v neděli dorazí od západu další studená fronta. Teploty ve druhé polovině týdne se sice sníží oproti úterku, ale zřejmě budou nadále občas přesahovat letních 25 °C (dnešní modely jsou o něco teplejší než ty včerejší.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 1 week ago

Ve středu 24.5. v 15:40 se koná katedrální Projektový seminář. Zazní dvě prezentace našich doktorandek: RNDr. Lenka Crhová: Vztah mezi teplotou vzduchu a srážkami na území Evropy v RCM simulacích - vliv RCM a GCM Mgr. Michaela Valachová: Nowcasting bouří: využití kombinace dat dálkové detekce Na seminář jsou zváni všichni pracovníci, studenti i doktorandi KFA, stejně jako další zájemci z řad širší odborné veřejnosti.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 1 week ago

Začátek nového týdne je ve znamení převážně slunečného počasí, i když je spíš polojasno až oblačno. Zatímco dnes se přeháňky ani bouřky neobjeví, zítra je hlavně na východě čekejme. Dnešní maxima budou kolem 20, zítra až 25 °C. V noci na středu nás ale od severozápadu přejde studená fronta, za kterou bude do střední Evropy proudit chladný a vlhký vzduch od severozápadu - znamená to velkou oblačnost a místy přeháňky nebo občasný déšť, k tomu mírné ochlazení. Od pátku se začne víc prosazovat tlaková výše nad západní Evropou. Její střed se bude přesouvat k východu a to znamená, že i do střední Evropy během víkendu začne proudit teplý vzduch od jihozápadu. Víkend tak bude slunečný a hlavně neděle i teplá (maxima až 25-26 °C).

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 1 week ago

Dnes a zítra nás čekají vysoké teploty - maxima přesáhnou často letních 25 °C, přitom tepleji bude v Čechách, kde se dnes dočkáme až 28 °C, zítra i 29 °C (i první tropická třicítka roku 2017 není úplně vyloučena :-)). Příliv teplého vzduchu ale ukončí zvlněná studená fronta, která v noci na sobotu začne postupovat přes naše území dále k východu. Už zítra večer se před ní v západní polovině Čech budou zřejmě vytvářet bouřky, které můžou být i silné (kroupy, přívalový déšť a silný vítr), v sobotu potom oblačnosti a srážek bude přibývat i na Moravě a ve Slezsku. Hlavně v Čechách se v sobotu citelně ochladí (maxima většinou pod 20 °C). V neděli se od západu začne prosazovat tlaková výše a oblačnosti i srážek tak bude v průběhu dne postupně ubývat. Maxima se vyrovnají a čekejme je většinou kolem 20 °C.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 2 weeks ago

Je před námi poměrně teplý a částečně i slunečný týden! Dnes ještě čekejme ale počasí s proměnlivou, převážně velkou oblačností a přeháňkami i bouřkami. Zítra se přeháňky objeví už jen výjimečně na východě Česka. Do střední Evropy se totiž od jihozápadu nasune tlaková výše, která bude postupovat dále k severovýchodu. Po její zadní straně k nám začne proudit teplý vzduch od jihozápadu. Ve druhé polovině týdne bude přes západní Evropu zvolna k východu postupovat zvlněná studená fronta. Výrazněji do počasí v Česku zasáhne až o víkendu, hlavně v západní polovině republiky. Před ní se sice zřejmě ve čtvrtek/pátek vytvoří čára instability/konvergence s bouřkami, ta by se ale měla projevit spíš jen na západě Česka. A teploty? Budou stoupat: dnes a zítra kolem 20 °C, od čtvrtka místy přes letních 25 °C, ojediněle se dočkáme i 27-28 °C (a nedá se vyloučit ani první letošní třicítka :-)). O víkendu se pak od západu začne pozvolna ochlazovat.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 2 weeks ago

Současné slunečné počasí dlouho nevydrží, už zítra nás přejde okluzní fronta od jihozápadu a o víkendu se nad střední Evropou bude udržovat brázda nižšího tlaku vzduchu. Oblaků bude tedy zítra poměrně hodně, oblačno až zataženo doplní místy občasný déšť nebo přeháňky, během dne i bouřky a maxima čekejme kolem 19 °C. Víkend potěší milovníky bouřek, v brázdě nízkého tlaku vzduchu se jim bude dařit, zejména v odpoledních hodinách se spolu s přeháňkami objeví na většině území Česka. Bude ale poměrně teplo, maxima většinou kolem 20-21 °C.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 3 weeks ago

Přes střední Evropu postupuje k jihovýchodu studená fronta, která nás přejde v noci na úterý a za ní k nám přechodně pronikne studený a vlhký vzduch od severu - úterní maxima tak většinou nepřekročí 10 °C a přeháňky, které se budou místy vyskytovat, budou v ranních hodinách už od 400 metrů sněhové. Ve studeném vzduchu se ve středu do střední Evropy rozšíří nevýrazná tlaková výše, která se postará o přechodné ubývání oblačnosti. Už ve čtvrtek k nám od jihozápadu začne proudit podstatně teplejší vzduch (maxima ve čtvrtek by tak už mohla přesáhnout 20 °C). Od pátku bude počasí ve střední Evropy pod vlivem brázdy nižšího tlaku vzduchu, a tak i když bude poměrně teplo (maxima kolem 20 °C), čeká nás počasí spíš s velkou oblačností a občas přeháňkami a bouřkami.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 3 weeks ago

Poutavé video z dílny NASA Earth, které ilustruje zajímavou oblačnost pozorovanou z oběžné dráhy. Ve videu se objevují i základní popisy oblaků, další detaily naleznete na https://go.nasa.gov/2pjTARv

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 2 weeks ago

Množství mořského ledu v Arktidě je v roce 2017 prozatím nejnižší mezi hodnotami měřenými od roku 1979. Posledních osm let bylo jasně pod dlouhodobým průměrem, ale vývoj v roce 2017 se pohybuje až dvě směrodatné odchylky pod ním! Průměrná tloušťka ledu byla v dubnu 2017 o 20 cm menší než v minulých letech a o 80 cm menší než v roce 1980. via Severe Weather Europe (graf Polar Science Center)

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 3 weeks ago

Vliv tlakové níže ve vyšších vrstvách atmosféry zvolna slábne. V dalších dnech nás bude ovlivňovat nevýrazné tlakové pole, později k nám pronikne chladnější vzduch od severu. Čekejme nadále poněkud proměnlivé počasí ale spíš s velkou oblačností a občas přeháňkami a deštěm, ojediněle i bouřkami. O víkendu bude už srážek o něco méně a přechodně se oblačnost protrhá i na polojasno. Teploty vystoupí většinou na 13 až 18 °C, tepleji bude na jihovýchodě a v sobotu na celém území. Naopak v pondělí by teploty měly být nepatrně nižší.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 3 weeks ago

Nová nabídka studentských projektů na KFA MFF UK. Řešení projektů je podpořeno stipendiem až 10.000,- Kč na semestr a nabízí možnost zapojení do mezinárodního výzkumu, možných stáží v zahraničí anebo rozvinutí zkoumaného tématu v absolventské práci. Projekty jsou určeny pro studenty a studentky obecné fyziky Matfyz /Matematicko-fyzikální fakulta UK/ Další informace na našich stránkách http://kfa.mff.cuni.cz/?page_id=837 Uzavírka jarního kola je 15. 5.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 4 weeks ago

Po příjemném svátečním počasí nás už v noci na úterý bude přecházet studená fronta od jihozápadu a v dalších dnech se nad střední Evropou bude udržovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, která se jen zvolna bude vyplňovat. V příštích dnech tedy počítejme spíš s velkou oblačností a občas s deštěm nebo přeháňkami - kromě první poloviny zítřka bude nejvíc srážek zřejmě ve čtvrtek. O víkendu už jich bude ubývat. A teploty? Maxima většinou mezi 10 a 16 °C, na jihovýchodě o něco tepleji, naopak na západě přechodně i chladněji. Celkově nejteplejší by pak měla být středa s maximy mezi 14 a 20 °C.

Katedra fyziky atmosféry MFF UK

posted 1 month ago

Zvlněná studená fronta bude zvolna postupovat k východu, nicméně dnes a zítra ještě bude ovlivňovat počasí v Česku a přinášet déšť, hlavně do jihovýchodní poloviny republiky. V sobotou čekejme spíše proměnlivé, aprílové počasí s přeháňkami, případně i bouřkami. V neděli se k nám rozšíří výběžek vyššího tlaku od severu. Ten už v pondělí ale opět zeslábne a od západu se k nám přiblíží tlaková níže. Teploty budou v příštích dnech konečně stoupat, sváteční pondělí už přinese většinou maxima nad 15 °C.