Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Čeká nás postupné ochlazování. V týlu tlakové níže nad východní Evropou bude zesilovat příliv studeného vzduchu od severu, se částečně projeví vliv hřebene vyšších tlaku vzduchu od západu.
Počítejme s tím, že sněžit bude v příštích dnech hlavně na horách na severu a severovýchodě (i trvaleji), jinde se budou spíš místy vyskytovat sněhové přeháňky. O víkendu bude srážek od západu ubývat, hlavně v neděli pak čekejme i méně oblačnosti. Teploty ale budou klesat, zítra ještě maxima výjimečně slabě přesáhnou 0 °C, o víkendu už všude zůstanou pod bodem mrazu. Nejchladněji bude v neděli, hlavně na východě a severovýchodě Česka, kde teploty přes den místy nepřekročí -8 °C. A v noci budou klesat ojediněle pod -15 °C. Noc na pondělí by na východ mohla přinést i minima blízko -20 °C. Pak se ale začne od západu oteplovat.
...

Zimní bouřky nejsou právě obvyklé, i tak se mohou ale na našem území objevit. Tak jako například včera. Naše kamery byly bohužel téměř slepé díky sněhové vánici, která bouřku doprovázela. V záznamu tak sice záblesk vidět je, ale bez větších detailů.

O zimních bouřkách více třeba zde: www.matfyz.cz/clanky/zajimavosti-z-meteorologie-iv-zimni-bourky
...

Je před námi počasově zajímavý týden 🙂 Po přechodném úterním oteplení nás ve druhé polovině týdne čeká výrazné ochlazení a celodenní mrazy!
Výběžek vyššího tlaku, který dnes ovlivňuje počasí v Česku, bude slábnout a zítra nás od severozápadu začne přecházet okludující frontální systém. V týlu tlakové níže, která se bude přesouvat z jižní Skandinávie k jihovýchodu k nám začne v polovině týdne proudit studený vzduch od severu, v něm se pak o víkendu do Česka rozšíří oblast vyššího tlaku vzduchu. Dnes tedy bude částečně mlhavé, jinak slunečné počasí, ale s poměrně nízkými teplotami (maxima jen místy lehce přesáhnou 0 °C). Zítra dorazí od severozápadu sněžení, v nížinách čekejme přechodně i déšť se sněhem nebo déšť. V dalších dnech nás bude provázet převážně velká oblačnost občas se srážkami, už i v nížinách zase sněhovými. Koncem pracovního týdne bude srážková činnost slábnout a oblačnosti ubývat, víkend tak přinese místy zmenšenou oblačnost a většinou se obejde bez sněžení. Sněhu během týdne napadne nejvíc na horách, kde se projeví výrazný návětrný efekt při čerstvém severozápadním proudění - tam to může i přes půl metru, v nížinách to ale bude jen pár centimetrů. Teploty budou nejvyšší v úterý (maxima mezi -2 a +4 °C), nejnižší o víkendu (-8 °C až -2 °C). O víkendu pak v noci při vyjasnění a sněhové pokrývce čekejme i teploty klesající pod -15 °C.
...

Závěr pracovního týdne i víkend budou ve znamení zimního počasí. Vliv tlakové níže severovýchodně od Česka bude zvolna slábnout, během dneška tak sněžení bude postupně ustávat a oblaky se budou portrhávat. Zítra čekejme víc srážek, i když už převážně jen slabé intenzity, na severozápadě republiky, o víkendu se pak díky výběžku vyššího tlaku vzduchu od západu dočkáme místy i zmenšené oblačnosti a už jen ojediněle se objeví sněhové přeháňky. Teploty budou nižší, maxima vesměs mezi -3 a +2 °C, minima pak pod nulou, kolem -3 až -5 °C, při malé oblačnosti a sněhové pokrývce můžou ojediněle klesat i pod -10 °C. ...

Na řádné klimatologické zpracování roku 2020 si ještě chvíli počkejme, ale první vlaštovkou je článek od kolegů z ČHMÚ ukazující některé ukazatele pro 4 vybrané české stanice.

www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1609545458
...

Na řádné klimatologické zpracování roku 2020 si ještě chvíli počkejme, ale první vlaštovkou je článek od kolegů z ČHMÚ ukazující některé ukazatele pro 4 vybrané české stanice.

http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1609545458

V tomto týdnu nás čeká pozvolné ochlazování i pokles hranice sněžení, které by se během středy mělo objevit většinou i v nižších polohách.
Počasí v Česku ovlivňuje rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu, jejíž vliv bude ve druhé polovině pracovního týdne zvolna slábnout a o víkendu se k nám od západu rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu. Počítejme proto nejprve převážně s velkou oblačností a občas se srážkami, nejvíc jich zřejmě přinese středa, kdy postupně i v nížinách převážní sníh nad deštěm. Ve druhé polovině týdne začnou srážky postupně ustávat a oblaků bude ubývat - víkend by tak místy mohl být i slunečný, ale chladný. Zatímco dnes a zítra můžou maxima na Moravě přesáhnout i 5 °C, od středy se bude ochlazovat a od pátku už čekejme často i celodenní mráz - maxima se pak budou pohybovat mezi -4 a +1 °C, v noci bude mrznout, při vyjasnění a sněhu můžou minima klesat i pod -8 °C.
...

V tomto týdnu bude počasí v Česku nejprve pod vlivem hluboké a rozsáhlé tlakové níže se středem nad Severním mořem, která se bude zvolna vyplňovat, a následně nás bude ovlivňovat brázdá nízkého tlaku vzduchu, o víkendu pak i tlaková níže nad centrálním Středomořím.
Počítejme převážně s velkou oblačností, i když přechodně může být polojasno. Srážky čekejme hlavně na okluzní frontě, která nás bude přecházet dnes ve druhé polovině dne a v noci na úterý, poté bude pršet nebo sněžit spíš ojediněle, víc srážek přinese nejspíš až víkend. Pokud jde o skupenství srážek, to bude v nížinách většinou dešťové, jinak smíšené nebo sněhové, ve druhé polovině bude i v nížinách většinou sněžit. Teploty se totiž mírně sníží. Zpočátku čekejme maxima většinou mezi 2 a 7 °C, ve druhé polovině týdne se mírně ochladí na -1 až +4 °C, na východě bude o víkendu zase o něco tepleji.
...

Přejeme vám všem krásné a poklidné Vánoce a hlavně, aby ten další rok byl už lepší, abyste byli zdraví a abychom se mohli vidět i jinak než skrze virtuální platformy.

Připojené vánoční přání od saxofonového orchestru v karanténě (více na odkazu níže) krásně ilustruje, jaký byl pro mnoho z nás rok 2020. Navíc v něm vystupuje i náš kolega dr. Michal Belda, který je nejen expert na regionální klimatické modelování, ale i výtečný muzikant 🙂

www.youtube.com/watch?v=gxUxKReui8U
...

Se začátkem astronomické zimy nás čeká oteplování - v noci na zítřek dorazí teplá fronta a s ní srážky, které budou postupně i na horách přecházet do deště, a taky se výrazně oteplí. Maxima hlavně v Čechách už zítra vyšplhají na 10 až 13 °C, ve středu bude teplo i na Moravě. Na Štědrý nás přejde studená fronta, za kterou se začne výrazněji ochlazovat, nicméně kromě hor Štědrý večer bílý nebude. Na Boží hod se sice dočkáme sněhových vloček i v nížinách, sněhová pokrývka se zřejmě ale vytvoří jen od středních poloh výše, významnější bude jen na horách, kde napadne kolem 10 cm sněhu. O víkendu bude srážková činnost postupně ustávat a Česko se dostane na přední stranu rozsáhlé tlakové níže nad Severním mořem a západní Evropou, což znamená v závěru týdne poněkud teplejší jihozápadní proudění. ...

Počasí v Česku do konce týdne moc překvapení nepřinese - bude pokračovat příliv teplejšího vzduchu od jihozápadu, především ve vyšších hladinách, což znamená, že nás nadále čeká převážně nízká oblačnost, místy mlhy, ojediněle mrholení. Na horách bude většinou skoro jasno až polojasno, mimo hory se oblaky protrhají jen ojediněle. Teploty přes den budou vesměs mezi 0 a 6 °C, při slunečném počasí může být i tepleji.
A výhled na Vánoce? Začátkem příštího týdne se zřejmě dostaneme do teplého jihozápadního proudění, ve kterém k nám postoupí frontální systémy. Maxima v úterý a hlavně ve středu můžou přesáhnout 10 °C, pršet bude i na horách. Na Štědrý den budou teploty zřejmě ještě poměrně vysoké (kolem 5 - 6 °C), a srážky kromě hor spíš dešťové, ale během dalších svátečních dnů k nám začne proudit chladný vzduch od severozápadu, začne se ochlazovat a hranice sněžení klesne do nížin.
...

Počasí v Česku do konce týdne moc překvapení nepřinese - bude pokračovat příliv teplejšího vzduchu od jihozápadu, především ve vyšších hladinách, což znamená, že nás nadále čeká převážně nízká oblačnost, místy mlhy, ojediněle mrholení. Na horách bude většinou skoro jasno až polojasno, mimo hory se oblaky protrhají jen ojediněle. Teploty přes den budou vesměs mezi 0 a 6 °C, při slunečném počasí může být i tepleji.
A výhled na Vánoce? Začátkem příštího týdne se zřejmě dostaneme do teplého jihozápadního proudění, ve kterém k nám postoupí frontální systémy. Maxima v úterý a hlavně ve středu můžou přesáhnout 10 °C, pršet bude i na horách. Na Štědrý den budou teploty zřejmě ještě poměrně vysoké (kolem 5 - 6 °C), a srážky kromě hor spíš dešťové, ale během dalších svátečních dnů k nám začne proudit chladný vzduch od severozápadu, začne se ochlazovat a hranice sněžení klesne do nížin.Image attachmentImage attachment

Tento týden bude ve znamení přílivu teplejšího vzduchu od jihozápadu, jen nepatrně ho naruší přechod slábnoucí studené fronty ve středu. Znamená to tedy zase inverzní ráz počasí s převažující nízkou oblačností, případně mlhami a ojediněle s mrholením. Nevětší šance na sluneční paprsky z celého týdne je dnes. Pouze středa přinese významnější srážky na zmíněné studené frontě. A teploty budou v noci klesat na 3 až -2 °C, při malé oblačnosti až na -5 °C, maxima pak čekejme většinou mezi 0 °C a 6 °C, při slunečném počasí může být ještě o pár stupňů víc.
A první výhled na Vánoce - zatím dost nejistý, ale spíš to vypadá na Štedrý den bez sněhu.
...

Počasí v Česku bude pod vlivem rozsáhlé brázdy nízkého tlaku vzduchu, která se bude zvolna vyplňovat.
Do konce týdne tak čekejme převážně hodně oblačnosti, nebe bude často zatažené. Dnes se na většině území objeví sněžení, v nížinách Čech a jihozápadní Moravy bude pršet. Zítra a v sobotu se srážky čekejme spíš výjimečně, v neděli jich bude o trochu víc, ale nebudou silné. Sněžit by během víkendu mělo už převážně jen na horách. Teploty většinou mezi 1 a 7 °C, jen dnes na severovýchodě Česka místy zůstanou pod nulou.
...

Ozonová díra 2020

Jak se letos vyvíjela ozonová díra? V dřívějších postech jsme avizovali, že tehdejší vývoj ukazoval na rekordní rozměry a významný propad v množství celkového ozonu na jižními polárními oblastmi. Ačkoli v těchto dnech už procesy vedoucí k destrukci ozonu v jižní polární stratosféře ustaly, je ozonová díra stále přítomna a má největší rozměry za poslední dekádu. Na přiloženém snímku videa z ozonewatch.gsfc.nasa.gov/SH.html je vidět aktuální rozložené koncentrací celkového ozonu. Dále přikládáme letošní vývoj rozlohy ozonové díry – tam je vidět pomalejší nástup, velmi vysoké hodnoty v období maximální rozlohy a rekordní rozlohu ve finální fázi. Tomu odpovídá i propad ozonu, který se drží již téměř dva měsíce na rekordních číslech. Rozloha polárního víru byla trochu paradoxně po většinu období průměrná, nicméně v listopadu a prosinci se dostala k výraznému nadprůměru. Výraznou charakteristikou letošní sezony jsou nízké teploty, které se drží na rekordních hodnotách přibližně od konce září. Tomu také odpovídá rozsah polární stratosférické oblačnosti, která fakticky podmiňuje procesy vedoucí k destrukci ozonu a jejíž rozsah se blíží rekordním hodnotám od poloviny října.
...

V tomto týdnu nás čeká o něco klidnější počasí, než tomu bylo v posledních dnech. Jen dnes ještě bude doznívat silnější vítr a taky vliv zvlněného frontálního rozhraní nad střední Evropou. V dalších dnech počítejme s vlivem rozsáhlé brázdy nižšího tlaku vzduchu, která k nám bude zasahovat za západní Evropy. Čekají nás tedy dny převážně s velkou oblačností (což je ale pro prosinec dost typické :-)), jen přechodně se budou oblaky výrazněji prothrávat - hlavně v úterý. Srážky se sice občas místy vyskytnou, budou ale převážně slabší intenzity. Na horách, a občas už od vyšších poloh, budou sněhové, v nížinách a většinou i ve středních polohách půjde o déšť.
A teploty? Maxima většinou mezi 1 a 7 °C, v první polovině týdne místy i o pár stupňů vyšší.
...

Počasí u nás dnes ovlivňuje zvlněné frontální rozhraní, které přináší velkou oblačnost a většinou sněhové srážky, ale na východě může později i pršet a hrozí tam ledovka. Zítra k nám začne po přední straně tlakové níže nad západní Evropou proudit teplý vzduch od jihu, takže teploty začnou stoupat - hlavně ve východní polovině Česka, o víkendu maxima (kromě západu) ojediněle přesáhnou i 10 °C. A protože zvlněná studená fronta zřejmě setrvá západně od Česka, srážky čekejme od zítřka spíš výjimečně. Pozor ale na vítr - krom západní poloviny Čech výrazně zesílí a objeví se i nárazy kolem 70 -90 km/h, na horách to může být i přes 100 km/h. ...

Zítra začíná zima a letos tomu bude počasí odpovídat - v noci na zítřek bude mrznout, úterní maxima čekejme kolem 0 °C a hlavně v Čechách se dočkáme místy i sněžení. Ve druhé polovině týdne se ale oteplí - nad západní Evropou se prohloubí tlaková níže a po její přední straně k nám začne proudit teplejší vzduch od jihu, hlavně ve vyšších vrstvách atmosféry. To se projeví postupným vzestupem teplot (i když ve čtvrtek budou ještě hlavně na Českomoravské vrchovině pod nulou a hrozí tam výskyt mrznoucích srážek), postupně je čekejme mezi 1 a 6 °C, o víkendu může být ojediněle až 10 °C. Závěrem týdne pak počasí u nás ovlivní studená fronta, která přinese místy déšť, na horách může i sněžit. Po většinu dní nás bude provázet spíš velká oblačnost, největší šance na sluneční paprsky je ve středu. ...

Současný inverzní ráz počasí zítra skončí. V pátek večer dorazí od severu slabá studená fronta a za ní k nám začne proudit chladný vzduch od severu. A počasí o víkendu částečně ovlivni výšková tlaková níže nad Polskem a Slovenskem.
Dnes a zítra ještě čekejme převážně zataženo nízkou oblačností, případně mlhy. O víkendu pak bude oblačno až zataženo a mohou se místy objevit i slabé srážky- v nížinách většinou dešťové, jinak smíšené nebo sněhové. Maxima čekejme od 0 do 5 °C, na horách bude zpočátku tepleji.
...

Čeká nás převážně inverzní charakter počasí, o víkendu pak přijde změna.
Přes naše území dnes postupuje k jihovýchodu studená fronta, která bude přinášet slabý déšť, na hory sněžení. Za ní se k nám od západu začne rozšiřovat tlaková výše, která se zítra přesune přes střední Evropu k východu. Po jejím okraji čekejme od zítřka postupný příliv teplejšího vzduchu od jihozápadu, který pravděpodobně na přelomu pracovního týdne a víkendu ukončí studená fronta od severu až severozápadu. A za ní by k nám o víkendu měl proniknout chladný vzduch od severu.
Od zítřka do pátku tedy počítejme často s mlhami a nízkou oblačností, na horách a jinde zpočátku místy, postupně jen výjimečně jasno až polojasno. Teploty budou v noci většinou klesat pod nulu, přes den je čekejme mezi -1 a +5 °C, při slunečném počasí vystoupí až na 8 °C. O víkendu se pak dočkáme maxim spíš mezi 1 a 6 °C. Srážek kromě dneška bude jen málo, ojediněle čekejme mrholení (i mrznoucí), na slabé studené fronta koncem pracovního týdne pak i slabý déšť, od vyšších poloh sněžení.
...

Dnešní mimořádně jasný bolid (název pro velmi jasný meteor) zaznamenala i naše jižní kamera.
cs.wikipedia.org/wiki/Bolid
#bolid #praha #Cesko
...

Comment on Facebook

Děkujeme za předání na Astronomický ústav AV ČR. Zpracujeme :-).

Pokud by vás zajímaly stránky s našimi kamerami, naleznete je zde: kfa.mff.cuni.cz/kamery Ty ukazují výstup z kamer v nižším rozlišení. Původní data jsou v rozlišení mnohem vyšším, ty ale zveřejňujeme pouze pokud se vyskytne nějaká zajímavá situace (jako například tato).

Astronomický ústav AV ČR dráhu dopočítal, dnes později večer zveřejníme na webu a facebooku podrobné informace.

Bude prosím stream obnovený na www.ipcamlive.com? Je prípadne stream dostupný na nejakom inom odkaze?

Je možné, že byl vidět i na jihovýchodní Moravě, Uherskohradišťsko? Když jsme v tuto dobu se ženou vstávali, říkala, že venku něco bliklo. A já ji řekl, že to o sebe nejspíš brnkli dráty, protože hodně foukalo 😀

Úžasné.. Děkuji za sdílení.. Nebeská krása.. 🌠♥️👏

Astronomy Picture of the Day (APOD)

Viděla jsem ho také, v Křemži u Českého Krumlova, velmi jasný bod,ale já viděla na chvilku i malé body okolo.

Z Milovic jsem též viděla ohniváče letět směrem k Pořínanům, či Č. Brodu, až jsem se lekla! 👍👍👍

Tečný bolid?

viden cestou do prace, nadhera, neveril bych ze bude tak zarit

Viděl jsem ho z obce Holubov (JČ), byla to super podívaná 😊

Dnes ráno jsem ho viděla v Brně... Nádhera

Skvělé, jak se odráží i ve Vltavě

Taky jsme viděli. Poříčany u Českého Brodu. Byl neskutečně velký a jasný 😃 Byl to zážitek! 🤩

Nádhera ! Takmer by sa človek aj bál

To je hustý...😍

ano, ten jsme videli z auta nazivo s Jan Podry Podroužek cestou do prace, byli jsme v tu chvili v Ceske Lipe

Johana Jarkulišová

Také jsem viděla, obec Rapotín u Šumperka 4.46. dívala jsem se z okna jestli venku neprší a najednou tohle😊😮😊

Fantastické! Díky!

Viděl jsem. nádherná podívaná 🙂 ve 4:47 kousek za Mělníkem 🙂

Pohled z mojí celooblohove kamery na Pardubicku

View more comments

Nadprůměrně teplé počasí dnes ukončí přechod studené fronty, která během dne dorazí od západu. V noci pak bude následovat podružná studená fronta, za kterou k nám začne proudit chladný vzduch od severozápadu. V něm se pak od jihozápadu bude rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu a po jeho okraji nás už o víkendu čeká příliv o něco teplejšího vzduch od západu.
Dnes tedy počítejme ještě s vysokými maximy mezi 8 a 14 °C, zítra se asi o 5-7 °C ochladí. V noci může sněžit už od cca 300 až 600 metrů, ale srážek nebude moc. Ještě zítra přes den se objeví pár převážně sněhových přeháněk, hlavně k večeru a na horách. O víkendu už čekejme většinou počasí beze srážek, sobota bude slunečnější, v neděli se bude nasouvat víc víc hlavně střední a vysoké oblačnosti, na severu se přidají i nízké oblaky. A víkendové teploty čekejme mezi 2 a 7 °C, v neděli v Čechách ojediněle o něco víc. A noci budou ve znamení mrazu - minima klesnou většinou pod 0 °C.
...

V tomto týdnu nás čeká poměrně pestré počasí a dočkáme se deště, mlh, slunce, zataženého nebo ale i sněhových vloček, a to nejen na horách.
Po dnešním přechodu studené fronty nás zítra přejde jižní konec fronty teplé následované přílivem teplého vzduchu od jihozápadu, především ve vyšších vrstvách troposféry. Díky tomu nás čekají od zítřka do čtvrtka nadprůměrně teplé dny s maximy mezi 8 a 13 °C, při mlhavém počasí (hlavně ve čtvrtek) bude chladněji. Ve čtvrtek odpoledne a večer dorazí od západu studená fronta následovaná v první polovině pátku studenou podružnou frontou od severozápadu a za ní k nám pronikne studený vzduch. V něm bude hranice sněžení v pátek klesat do výšek kolem 300 až 400 metrů, později může sněžit i v nížinách (hlavně v noci na sobotu). O víkendu se k nám ve studeném vzduchu rozšíří výběžek vyššího tlaku od západu. A v neděli by měla dorazit teplá fronta - na ní se můžou (poprvé v této sezóně) objevit ojediněle i srážky mrznoucí.
Maxima o víkendu budou už podprůměrná - čekejme je jen mezi 1 a 6 °C a v noci bude vesměs mrznout.
...

Load more