Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Tento týden nás čeká poměrně pestré počasí.
Nadprůměrně teplé počasí vydrží do čtvrtka, pak přijde citelné ochlazení. Zpočátku nás bude ještě ovlivňovat tlaková výše nad východní Evropou, postupně se začne projevovat brázda nízkého tlaku nad západem kontinentu. Po její přední straně k nám bude ještě proudit teplý vzduch, ale v pátek dorazí zvlněná studená fronta, za kterou se k nám začne dostávat podstatně chladnější vzduch. Fronta spojená s brázdou pak bude počasí u nás ovlivňovat i během víkendu, kdy bude místy přinášet i vydatnější déšť. Nejslunečnějším dnem bude hned dnešek, tedy pondělí. Nejteplejším pak úterý s maximy kolem 25 °C. A nejchladnějším neděle, kdy teploty zůstanou pod 15 °C. Není vyloučeno, že na hřebenech nejvyšších hor se o víkendu dočkáme přechodně i sněhových vloček.
...

Dnešní a víkendové počasí ovlivní tlaková výše nad Dánskem a Polskem, která bude zvolna slábnout. Čeká nás tedy poměrně slunečné počasí, i když sobota zřejmě přinese víc vysoké oblačnosti. Teploty budou v noci nízké, minima čekejme mezi 8 a 3 °C a hlavně v noci na sobotu se ojediněle objeví přízemní mráz. Přes den pak teploty vystoupí na 17 až 23 °C. ...

Začínají státní zkoušky. Tentokrát v poněkud nové podobě. ...

Začínají státní zkoušky. Tentokrát v poněkud nové podobě.

V pondělí a úterý byla na některých stanicích v ČR překročena teplota 30 °C, tedy hranice pro tzv. tropický den. Kromě toho ovšem byly na mnoha stanicích zaznamenány teplotní rekordy. Více informací viz web ČHMÚ:

www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1600096209

www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1600185951
...

V pondělí a úterý byla na některých stanicích v ČR překročena teplota 30 °C, tedy hranice pro tzv. tropický den. Kromě toho ovšem byly na mnoha stanicích zaznamenány teplotní rekordy. Více informací viz web ČHMÚ:

http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1600096209

http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1600185951

Comment on Facebook

#KlimatickaKrize 🔥🌎🔥

View more comments

Představujeme meteorologické stanice KFA.

Již téměř před rokem jsme zde psali, že připravujeme instalaci meteorologických stanic v areálu MFF UK Troja. Nicméně práce se protahovaly a když už byly stanice na místě, testovali jsme systém, databáze, automatické zpracování atd. Pak přišla karanténa a ani jsme se do areálu nedostali. Zkrátka se to protahovalo mnohem více než jsme mysleli. V současné době ale dvě stanice již více jak rok měří a připravuje se instalace poslední.

První stanice je umístěna na střeše katedrálního objektu a výsledky si můžete prohlédnout zde kfa.mff.cuni.cz/met/A/ (to je ta vysoká budova). Druhá stanice je na střeše objektu učeben - kfa.mff.cuni.cz/met/T/ (nízká budova jak je kantýna). Poslední bude na zemi vedle budovy vývojových dílen. Samozřejmě víme, že umístění stanic neodpovídá doporučením a standardům WMO. Měření i tak vypovídá o lokálním počasí a srovnáním jednotlivých stanic, můžeme zkoumat vliv zástavby, vliv proudění, povrchu atd.

Krom meteorologie měříme také množství aerosolů - kfa.mff.cuni.cz/met/aq/. Měření ovšem vykazuje nestandardní chování a je to předmětem stále probíhajících diskuzí… V tomto případě je tedy více zajímavý charakter průběhu měření než absolutní hodnoty.

Typy stanic, umístění, výzvy k zapojení do souvisejících studentských projektů atd. vám budeme představovat během dalších dnů a samozřejmě budeme rádi za vaše komentáře, připomínky i další rozšíření informací o našem měření.
...

Představujeme meteorologické stanice KFA. 

Již téměř před rokem jsme zde psali, že připravujeme instalaci meteorologických stanic v areálu MFF UK Troja. Nicméně práce se protahovaly a když už byly stanice na místě, testovali jsme systém, databáze, automatické zpracování atd. Pak přišla karanténa a ani jsme se do areálu nedostali. Zkrátka se to protahovalo mnohem více než jsme mysleli. V současné  době ale dvě stanice již více jak rok měří a připravuje se instalace poslední. 

První stanice je umístěna na střeše katedrálního objektu a výsledky si můžete prohlédnout zde http://kfa.mff.cuni.cz/met/A/ (to je ta vysoká budova). Druhá stanice je na střeše objektu učeben - http://kfa.mff.cuni.cz/met/T/ (nízká budova jak je kantýna). Poslední bude na zemi vedle budovy vývojových dílen. Samozřejmě víme, že umístění stanic neodpovídá doporučením a standardům WMO. Měření i tak vypovídá o lokálním počasí a srovnáním jednotlivých stanic, můžeme zkoumat vliv zástavby, vliv proudění, povrchu atd. 

Krom meteorologie měříme také množství aerosolů - http://kfa.mff.cuni.cz/met/aq/. Měření ovšem vykazuje nestandardní chování a je to předmětem stále probíhajících diskuzí… V tomto případě je tedy více zajímavý charakter průběhu měření než absolutní hodnoty. 

Typy stanic, umístění, výzvy k zapojení do souvisejících studentských projektů atd. vám budeme představovat během dalších dnů a samozřejmě budeme rádi za vaše komentáře, připomínky i další rozšíření informací o našem měření.Image attachment

Začátek nového týdne bude ještě ve znamení mimořádně teplého počasí. Do střední Evropy totiž vyvrcholí příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu po zadní straně tlakové výše se středem nad Polskem a Slovenskem. V něm dnes a hlavně zítra teploty ojediněle přesáhnou 30 °C! Pravděpodobně padnou i denní teplotní rekordy ....
Ve středu k večeru nás začne přecházet studená fronta od severozápadu, za kterou se výrazně ochladí, a tak páteční maxima čekejme mezi 15 a 20 °C. O víkendu bude o trochu tepleji, i když v noci minima místy klesnou i pod 5 °C, maxima vystoupí nejčastěji na 18 až 22 °C.
Z hlediska srážek bude tento týden podprůměrný - jen ve středu k večeru, v noci na čtvrtek a ve čtvrtek hlavně v první polovině dne se místy objeví přeháňky, případně i bouřky. Jinak pršet nebude a kromě středu týdne nás bude provázet převážně málooblačné počasí.
...

Přinášíme družicový pohled na obrovský oblak kouře z lesních požárů v amerických státech Oregon a Kalifornie tvořeného aerosolovými částicemi. Oblak pokrývá oblast o rozloze asi 3.2 milionů km2, což je pouze o něco méně než třetina rozlohy Evropy. ...

Comment on Facebook

Dovolím si přidat i vysvětlení 🥳PŘÍČINY🥳 rekordních požárů na západě USA, jelikož jinak se to zde člověk nedozví :-/ 👀 (Zdroj: IPCC, 2013)

View more comments

Po včerejším přechodu slabé studené fronty nás opět čeká oteplování. Nad střední Evropou bude mohutnět tlaková výše a kolem ní k nám bude během víkendu zesilovat příliv teplého vzduchu od jihozápadu. Dnešní maxima ještě zůstanou pod 25 °C, ale v sobotu a neděli čekejme už místy letní hodnoty (tedy nejvyšší denní teploty mezi 23 a 28 °C). Na obloze bude dnes ještě místy oblačno, víkend bude převážně slunečný, s ranními mlhami a přes den jen přechodně s více oblaky - pršet ale nebude. A začátek příštího týdne ještě ojediněle přinese i tropickou třicítku ... ...

Comment on Facebook

Status vyznívá, jako by tropické teploty klimatické krize byly něco pozitivního... www.severe-weather.eu/mcd/indian-summer-september-europe-mk/

View more comments

V tomto týdnu nás čeká převážně slunečné a poměrně teplé počasí. Zvlněná studená fronta se dnes odsune k východu a k nám se rozšíří výběžek vyšššího tlaku vzduchu od západu s postupným přílivem teplejšího vzduchu. Ve čtvrtek nás od severozápadu přejde slabá studená fronta, která přinese jen pár přeháněk, poté se obnoví vliv tlakové výše a kolem ní k nám hlavně v sobotu pronikne teplý vzduch od jihozápadu. V neděli se za další málo výraznou studenou frontou slabě ochladí. Nejchladnějším dnem bude hned pondělí s maximy většinou pod 20 °C, nejteplejším sobota, kdy maxima ojediněle vyšplhají až k 28 °C. ...

Je před námi poměrně teplý závěr pracovního týdne - zítra nás přejde jižní konec teplé fronty, za kterou pronikne teplý vzduch od jihozápadu. Ale ne na dlouho - už v sobotu během dne dorazí od severozápadu studená fronta, která přinese velkou oblačnost a srážky, místy i bouřky. Na jihovýchod dorazí až večer, tam bude taky v sobotu nejtepleji (je možná i tropická třicítka). V neděli se mírně ochladí a studená fronta, která se bude nad střední Evropou vlnit, ovlivní hlavně počasí v jihovýchodních oblastech Česka, kde tak čekejme víc oblačnosti a srážek. ...

Pokud vás zajímá původ slova září a pranostiky, které se s ním pojí, podívejte se na příspěvek kolegů z ČHMÚ.Pranostikon: Září nám na ovoce a víno září (I.díl)
🍁🍇🍂🍃☀️
České jméno září se v lidovém povědomí spojuje se slovem záře (zářit). Ve skutečnosti však pochází od výrazu „zařijen“ neboli malý říjen (analogie s malým a velkým červnem neboli červencem, popř. spojení „za řuje“ (za říje); souvisí tedy s dobou podzimní říje jelenů, která už může koncem měsíce začínat. Tak jako srpen navazoval na červenec a predikoval vývoj počasí za stavu „když“, tak takto je navázáno září na srpen a zároveň říjen na září: „Co srpen nedovařil, září nedosmaží.“, „Začátek tohoto měsíce přináší lidem i hovadu zlé páry a mlhy.“, „Teplé září-říjen se mračí.“, „Září víno vaří a co nedovaří, říjen dopeče.“
Mnoho pranostik a rčení se stále točí okolo vína. Je zde vazba na počasí s prognózou kvality i kvantity vinné révy. „ Teplé září-dobře se ovoci i vínu daří.“, „Zářijová déšť polím potrava, zářijové spršky pro víno otrava.“, „Září víno vaří a co nedovaří, říjen dopeče.“
Typické období pro září a částečně říjen je tzv. babí léto. V lidové meteorologii též popisované jako „léto svatého Václava“. Je to období s příchodem podzimu, v pranostikách s vyjádřením období zbarvení přírody. Září se svým vlivem na následující měsíce je na prvním místě. Je tedy nejvlivnějším měsícem roku. Má silný kladný vliv na říjen téhož roku, červenec a srpna příštího roku a na duben, srpen a září po dvou letech. To znamená, že po zvýšení teploty v měsíci září proti normálu budou pravděpodobně následovat i nadnormální teploty v uvedených měsících. Zajímavé je, že žádná pranostika ani úsloví si nevšímá podzimní rovnodennosti.
🍁🍇🍂🍃☀️
Máte rádi tento zlomový letno-podzimní měsíc?
...

Pokud vás zajímá původ slova září a pranostiky, které se s ním pojí, podívejte se na příspěvek kolegů z ČHMÚ.

Přelom léta a podzimu bude chladnější, a hlavně na východě i deštivý, a to díky vlivu tlakové níže, která se prohloubí nad Balkánem a bude postupovat k severu. Na východě Česka tak zítra čekejme trvalý a místy i vydatný déšť. V polovině týdne se k nám začne nasouvat tlaková výše, která bude postupovat k východu a po její zadní straně k nám později začne proudit teplý vzduch od jihozápadu. O víkendu počasí v Česku částečně ovlivní i vlnící se studená fronta, ta ale zřejmě bude mít spíš tendenci se rozpadat. Nejchladnějším dnem bude úterý, kdy při dešti maxima zůstanou i pod 15 °C. Pak se začne oteplovat a víkend už přinese místy i letní teploty, hlavně v neděli, kdy na jihovýchodě čekejme až 27 °C. ...

Po včerejším přechodu studené fronty se k nám dnes od jihozápadu začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu. Ale ne na dlouho, už zítra odpoledne začne do počasí u nás promlouvat zvlněná studená fronta. Ta se bude nad střední Evropou udržovat až do začátku příštího týdne a poznamená tak víkendové počasí - to bude převážně ve znamení velké oblačnosti a na většině území i srážek, snad jen na východě se oblaky občas protrhají. Objeví sei bouřky, ojediněle i silné. Zítra bude teplo - maxima čekejme kolem 26 °C, v sobotu se po přechodu jedné z frontálních vln mírně ochladí, hlavně v Čechách, a v neděli nás zřejmě čekají výrazné rozdíly teplot - zatímco na východě můžou vyšplhat až ke 30 °C, na západě při trvalejším dešti a zataženém nebi bude jen kolem 15 °C. ...

#Laura #Hurricane
Hurikán Laura právě "otevřel" svoje oči...
...

Comment on Facebook

Petr Pisoft Čítali,ste link medzi +IOD a +NAO? Veľmi zaujímavá štúdia, ktorá len potvrdzuje,že pri slabej alebo neexistujúcej Aleutskej níže v zime, nedosiahnu planetárne vlny takú amplitúdu,aby zoslabili stratosferický polárny vír,na ktorý potom nadväzuje +NAO rmets.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/asl.1005

View more comments

Ozon je znám především jako plynná sloučenina bohatě zastoupená v stratosféře s funkcí absorbovat nebezpečné ultrafialové záření ze Slunce. V tomto je jeho klíčový význam nezpochybnitelný.
Ozon se však může tvořit i v nižší atmosféře (v troposféře) jako důsledek složité reakce oxidů dusíku (NOx) a těkavých organických sloučenin (TOS). Takový ozon představuje riziko pro lidské zdraví, protože jde o látku toxickou. Jeho monitoring a obecně sledování dlouhodobého vývoje množství troposférického ozonu je tedy velice důležité.

I přes intenzivní snahu o omezení emisí NOx a TOS z lidských činností se ukazuje, že množství troposférického ozonu na severní polokouli za posledních 20 let narostlo. Dokazují to rozsáhlá měření na palubách komerčních letů. Výsledky popisuje autorský kolektiv Gaudel et al. z Univerzity v Coloradu ve studii s názvem: "Aircraft observations since the 1990s reveal increases of tropospheric ozone at multiple locations across the Northern Hemisphere". Jejich závěry poukazují na nárůst koncentrací této látky na všech 11 zkoumaných oblastech (viz. obrázek).

Více informací:
www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200821141311.htm
Samotný článek:
advances.sciencemag.org/lens/advances/6/34/eaba8272#figures
...

Ozon je znám především jako plynná sloučenina bohatě zastoupená v stratosféře s funkcí absorbovat nebezpečné ultrafialové záření ze Slunce. V tomto je jeho klíčový význam nezpochybnitelný.
Ozon se však může tvořit i v nižší atmosféře (v troposféře) jako důsledek složité reakce oxidů dusíku (NOx) a těkavých organických sloučenin (TOS). Takový ozon představuje riziko pro lidské zdraví, protože jde o látku toxickou. Jeho monitoring a obecně sledování dlouhodobého vývoje množství troposférického ozonu je tedy velice důležité.

I přes intenzivní snahu o omezení emisí NOx a TOS z lidských činností se ukazuje, že množství troposférického ozonu na severní polokouli za posledních 20 let narostlo. Dokazují to rozsáhlá měření na palubách komerčních letů. Výsledky popisuje autorský kolektiv Gaudel et al. z Univerzity v Coloradu ve studii s názvem: Aircraft observations since the 1990s reveal increases of tropospheric ozone at multiple locations across the Northern Hemisphere. Jejich závěry poukazují na nárůst koncentrací této látky na všech 11 zkoumaných oblastech (viz. obrázek). 

Více informací:
https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200821141311.htm
Samotný článek:
https://advances.sciencemag.org/lens/advances/6/34/eaba8272#figures

Je před námi z meteorologického hlediska poměrně zajímavý týden 🙂
Nejprve se bude přes Alpy přesouvat oblast vyššího tlaku vzduchu k východu, která se dnes a zítra postará o méně oblačnosti, jen přechodně bude oblačno a objeví se spíš ojediněle přeháňky, častěji na severu. Ve středu nás ovlivní tlaková níže postupují od západu, která přinese hlavně silnější vítr - nárazy na horách můžou dosahovat i rychlostí kolem 25 m/s. S ní dorazí studená fronta, počasově ale málo výrazná, za kterou se mírně ochladí (středeční maxima na východě ale před ní vyšplhají až ke 30 °C). V pátek pak do počasí u nás začne promlouvat vlnící se studená fronta,která se nad střední Evropou bude vlnit do konce týdne, a to s poměrně výrazným teplotním gradientem - na východě tak maxima zase můžou v sobotu šplhat ke 30 °C, na západě Čech při zataženém nebi a dešti bude zřejmě jen kolem 18 °C.
...

Tento týden přinese poměrně proměnlivé počasí - nejprve nás bude přecházet studená fronta od západu, která dnes a zítra přinese velkou oblačnost a na většině území srážky, místy bouřky. Dnes před ní maxima ještě vystoupí na 25 až 29 °C, zítra se asi o 3 až 5 °C stupňů ochladí. Ve druhé polovině pracovního týdne se přes střední Evropu k východu bude přesouvat tlaková výše, po jejíž zadní straně k nám pronikne tropický vzduch od jihozápadu - a v něm v pátek teploty většinou přesáhnou 30 °C. Už v sobotu ale dorazí vlnící se studená fronta, která na víkend přinese ochlazení od západu, a taky velkou oblačnost se srážkami. ...

Počasí v Česku začne dnes večer ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu postupující od západu, která se v závěru víkendu bude vyplňovat. Dnes nás čeká ještě slunečné a horké počasí s maximy mezi 28 a 33 °C, zítra už na západě a jihozápadě Česka bude chladněji, kolem 25 °C. Dnes se bouřky a přeháňky objeví spíš ojediněle, o něco víc jich bude na západě a jihozápadě Čech, ale zítra a v sobotu jich bude podstatně víc a ojediněle půjde i o silné bouřky. V neděli už bude přeháněk a bouřek zase méně. Maxima o víkendu čekejme většinou mezi 24 a 29 °C - pro řadu lidí snad vítané ochlazení 🙂 ...

Velmi teplé až horké počasí s nadprůměrnými teplotami bude pokračovat i po většinu tohoto týdne. Nejprve nás bude ovlivňovat slábnoucí tlaková výše nad severní Evropou, v pátek se od západu nasune brázda nízkého tlaku vzduchu se slábnoucí studenou frontou. Čekejme převážně slunečné počasí, které dnes a zítra místy "naruší" přeháňky a bouřky (i silné!), pak bude přechodně srážek méně, víc přeháněk a bouřek čekejme od pátku. A teploty? Maxima většinou mezi 26 a 32 °C, pravděpodobně o víkendu se dočkáme slabého ochlazení. ...

Comment on Facebook

Na Mallorce se smažíme🙂 Nastesti zde fouká větřík od more

View more comments

Čeká nás slunečný a teplý až horký závěr pracovního týdne a víkend. Počasí u nás ovlivňuje tlaková výše, která se přes střední Evropu přesouvá k severovýchodu. Kolem ní k nám začíná proudit teplý vzduch a jeho příliv v příštích dnech zesílí. Čekejme tedy převážně jasnou až polojasnou oblohu, jen výjimečně s možností přeháňky nebo bouřky. A k tomu maxima dnes ještě do 30 °C, od zítřka už ale teploty budou místy nad tuto hranici stoupat a o víkendu se ojediněle dočkáme i 33 °C. ...

Možná jste již zaregistrovali sníženou dostupnost hromadnou dopravou areálu MFF. Linka 112 již do zastávky Pelc Tyrolka nezajíždí! V provozu tedy zůstává jen linka 201. Od 31.8. snad bude zavedena nová náhradní linka X112.

via Katedra fyziky povrchů a plazmatu MFF UK

#dopracenakole
#peskytojdetaky
#homeofficeMožná jste již zaregistrovali sníženou dostupnost hromadnou dopravou areálu MFF. Linka 112 již do zastávky Pelc Tyrolka nezajíždí! V provozu tedy zůstává jen linka 201. Od 31.8. snad bude zavedena nová náhradní linka X112.

Matfyz /Matematicko-fyzikální fakulta UK/
Dopravní podnik hlavního města Prahy

#dopracenakole
#peskytojdetaky
#homeoffice

pid.cz/rychleji-zoo-pres-trojsky-most-linkou-112-od-1-8-2020/?fbclid=IwAR2qf9L1sIJaPX9jvGdhKXm3Zv...
...

Možná jste již zaregistrovali sníženou dostupnost hromadnou dopravou areálu MFF. Linka 112 již do zastávky Pelc Tyrolka nezajíždí! V provozu tedy zůstává jen linka 201. Od 31.8. snad bude zavedena nová náhradní linka X112. 

via Katedra fyziky povrchů a plazmatu MFF UK

#dopracenakole
#peskytojdetaky
#homeoffice

Začátek týdne je v Česku po vlivem zvlněné studené fronty, která se jen zvolna bude přesouvat k východu. Dnes a zítra nám bude přinášet hodně oblačnosti i srážek, déšť může být místy vydatný - za 48 hodin tak může spadnout 40 až 60 mm, ojediněle i více. Méně srážek čekejme na severozápadě. Od středy se do střední Evropy rozšíří oblast vysokého tlaku vzduchu, a kolem ní k nám začne proudit teplý vzduch od východu až jihovýchodu. Ve středu se tedy vrátí slunečné počasí s letními, později místy i tropickými teplotami. Přeháňky a bouřky se zřejmě objeví zase o víkendu, ale mělo by jich být relativně málo. ...

Do soboty nás bude provázet slunečné a teplé počasí, v jihozápadní polovině Česka postupně až horké. Přes střední Evropu se bude k východu přesouvat tlaková výše, po jejíž zadní straně k nám pronikne teplý vzduch od jihu. V neděli pak do počasí začne promlouvat vlnící se studená fronta, která přinese velkou oblačnost a postupně i přeháňky a bouřky. Teploty budou šplhat na 25 až 30 °C, nepatrně chladněji bude zpočátku na severu a severovýchodě, naopak v jihozápadní polovině Česka čekejme ojediněle i teploty nad 30 °C. V sobotu pak horký (neboli tropický) den zaznamenáme častěji. V neděli se od západu začne mírně ochlazovat. ...

Load more