الأرصاد الجوية se zabývá zemskou atmosférou, تكوينها, عقارات, الأحداث والظواهر في جارية, v užším slova smyslu se ztotožňuje s fyzikou atmosféry. وتماما مثل فيزياء الغلاف الجوي كان لدينا في قسم. ويشمل العديد من التخصصات الأرصاد الجوية, k těm základním patří dynamická meteorologie, الأرصاد الجوية synoptická, فيزياء السحب وهطول الأمطار, atmosfericka OPTIKA, الصوتيات والكهرباء, علم المناخ, atmosférická chemie a radioaktivita, meteorologické přístroje a metody pozorování, včetně distančních metod meteorologických měření a interpretace jejich výsledků (družicová a radiolokační meteorologie) nebo hydrometeorologie, představující důležitou mezní oblast ve vztahu k hydrologii. S meteorologií je úzce spojena rozsáhlá problematika znečištění ovzduší antropogenními příměsemi.

Asi nejznámější aplikační oblast meteorologie představuje النشرة الجوية. Předpověď počasí vychází z podrobné analýzy termobarického a vlhkostního pole atmosféry a fyzikálního stavu zemského povrchu. Využívá se přitom hlavně numerických předpovědí počasí založených na integraci diferenciálních rovnic, které v určitém modelovém přiblížení popisují dynamiku a termodynamiku atmosféry. K doplnění numerických předpovědí, dále pak pro jejich upřesňování nebo interpretaci na vlastní projevy počasí, se využívají i metody statistické předpovědi. Subjektivní zkušenosti meteorologa mají stále velkou roli a uplatňují se především při interpretaci výsledků numerických předpovědí na místní podmínky, zvláště při výskytu extrémních jevů malého měřítka. Vzhledem k tomu, že jakékoliv předpovědní metody zachycují atmosférické děje pouze v určitém přiblížení, mají předpovědi počasí zpravidla pravděpodobnostní a nikoli striktně deterministický charakter. Z toho vyplývá, že vytěžit z nich maximum informací může především uživatel, který je v potřebné míře obeznámen s možnostmi meteorologie a se základními vlastnostmi atmosféry. V dostatečném časovém předstihu vydaná a správně aplikovaná předpověď počasí umožňuje uživateli přijmout účinná praktická opatření v nejrůznějších oborech lidské činnosti.

Výzkum na poli problematiky předpovědí počasí zahrnuje velmi pestrou a širokou paletu témat, velkou výzvou zůstává například zlepšení lokalizace předpovědi extrémních nebezpečných jevů (zejména konvektivní bouře a s nimi spojené přívalové srážky), ولكن أيضا توقعات السحب المنخفضة في النصف الشتاء العام, ومن حيث الجمهور غالبا ما يتطلب توقعات الطقس على المدى الطويل.

حاليا في وزارة التعامل مع اثنين من أطروحة věnujících se předpovědi konvekce s využitím družicových dat (více هنا), jedna disertační práce se zabývá problematikou dlouhodobých předpovědí počasí (viz هنا).

في المحاضرات التي يقدمها القسم، يمكن للطلاب الاختيار من بين عناصر القائمة متنوعة جدا, الذي أعرض لكم لتوقعات الطقس. معلومات أساسية عن الغلاف الجوي, إجراء العناصر والمفاهيم الأرصاد الجوية مثل الجبهات في الغلاف الجوي, tlakové útvary nebo tryskové proudění získají studenti na přednáškách (NMET036 ا NMET035), několik přednášek je věnováno fyzice (viz NMET002 ا NMET031) a dynamice atmosféry (například NMET023 ا NMET024), nezbytnou znalostí meteorologa jsou distanční metody v meteorologii (detaily NMET020 ا NMET073). Katedra ale nabízí i řadu specializovaných přednášek týkající se například fyziky oblaků a srážek (viz NMET003), elektrických jevů (NMET001) nebo letecké meteorologie (NMET015).

Zájemce o numerické modelování v meteorologii se zaměřením na předpovědi počasí určitě uspokojí řada přednášek na tomto poli (například NMET008, NMET054, NMET059, NMET060, NMAF013 أو NMAF014).

Příklad vstupů a výstupů pro předpověď počasí.

Bouřková oblačnost nad Německem, 12. července 2011 17:40 UTC, družice MSG-1

Kompozitní snímek RGB z družice MSG-1

72hodinová předpověď teploty ve 2 m a rychlosti a směru větru v 10 m nad zemí (z termínu 24.11.2013 00 UTC), model WRF-ARW s horizontálním rozlišením 30 كم