Meteologio traktas kun la tera atmosfero, lia komponado, propraĵoj, procezoj kaj fenomenoj en la kurso, v užším slova smyslu se ztotožňuje s Atmosfera Fiziko. Kaj ĝuste kiel la fiziko de la atmosfero kun ŝi en la fako kontraktanta. Meteologio inkluzivas multaj disciplinoj, k těm základním patří dinamika meteologio, sinóptico meteologio, fiziko de nuboj kaj precipitaĵo, Atmosfera optiko, akustiko de elektřina, klimatologio, atmosfera kemio kaj radioaktiveco, meteorológica instrumentoj kaj metodoj de observo, včetně distančních metod meteorologických měření a interpretace jejich výsledků (družicová a radiolokační meteorologie) nebo hydrometeorologie, reprezentas gravan limon areo en rilato al la Hydrology. S meteologio estas intime ligita al grandskala problemoj de atmosfera poluado per antropogénica aldonoj.

Eble la plej konata apliko estas la kampo de meteologio prognozo. Weather prognozo estas bazita sur detala analizo termobarického kaj humido kampoj en la fizika stato de la atmosfero kaj Tera surfaco. Ĝi estas uzata ĉefe dum NWP bazita sur la integralado de diferencialaj ekvacioj, en specifa modelo alproksimiĝojn priskribas la dinamikon kaj termodinamiko de la atmosfero. Por kompletigi la nombra antaŭdiroj, tiel kiel por ilia perfektigo kaj interpretado ĉe ilia propra vetero eventoj, per dunganta metodoj de statistikaj antaŭdiroj. Subjektivan sperton prognozanta ankoraŭ havas grandan rolon kaj apliki, speciale kiam la interpreti la rezultoj de nombra antaŭdiroj de lokaj kondiĉoj, aparte en la okazo de ekstrema etskala. Donita, ke neniu antaŭdiro metodoj kapto atmosfera okazas nur en certa alproksimiĝo, vetero prognozoj ĝenerale estas probablecaj prefere ol strikte determinisma naturo. Konsekvence, kiuj ricevas plej multe el ili povas unuavice uzanto informoj, kio estas la necesa mezuro familiara kun la ebloj de Metereología kaj la bazaj propraĵoj de la atmosfero. Gxustatempe elfluis kaj aplikitaj korekte prognozi la vetero permesas al la uzanto por preni efikan praktikan mezuroj en diversaj kampoj de la homa aktiveco.

Esploro en la kampo de vetero prognozas demando inkludas tre diversa kaj vasta gamo da temoj, velkou výzvou zůstává například zlepšení lokalizace předpovědi extrémních nebezpečných jevů (zejména konvektivní bouře a s nimi spojené přívalové srážky), ale i předpověď nízké oblačnosti v zimní polovině roku, a z hlediska veřejnosti často požadované dlouhodobé předpovědi počasí.

V současné době jsou na katedře řešeny dvě disertaĵo věnujících se předpovědi konvekce s využitím družicových dat (více ĉi tie), jedna disertační práce se zabývá problematikou dlouhodobých předpovědí počasí (viz ĉi tie).

V rámci přednášek nabízených katedrou si studenti mohou volit z velice pestré nabídky předmětů, konduku ilin al la problemoj de vetero antaŭvidoj. Bazaj informoj pri la atmosfero, konduto de meteorológica elementoj kaj konceptoj kiel atmosfera frontoj, tlakové útvary nebo tryskové proudění získají studenti na přednáškách (NMET036 oni NMET035), několik přednášek je věnováno fyzice (viz NMET002 oni NMET031) a dynamice atmosféry (například NMET023 oni NMET024), nezbytnou znalostí meteorologa jsou distanční metody v meteorologii (detaily NMET020 oni NMET073). Katedra ale nabízí i řadu specializovaných přednášek týkající se například fyziky oblaků a srážek (viz NMET003), elektrických jevů (NMET001) nebo letecké meteorologie (NMET015).

Zájemce o numerické modelování v meteorologii se zaměřením na předpovědi počasí určitě uspokojí řada přednášek na tomto poli (například NMET008, NMET054, NMET059, NMET060, NMAF013NMAF014).

Ekzemplo eniroj kaj eliroj por vetero prognozo.

Ŝtormo nuboj super Germanio, 12. července 2011 17:40 UTC, družice MSG-1

Kompozitní snímek RGB z družice MSG-1

72Hourly temperaturo 2 m a rychlosti a směru větru v 10 m nad zemí (z termínu 24.11.2013 00 UTC), model WRF-ARW s horizontálním rozlišením 30 km